Haber

Erdal Eren Diyarbakır’da anıldı

DİYARBAKIR –12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 17 yaşında idam edilen Erdal Eren, katledilmesinin 42. yılında Diyarbakır’da anıldı.

Diyarbakır Emek Gençliği’nin davetiyle Eğitim Sen 2 Nolu Şube’de düzenlenen etkinlikte “Oğlun Erdal” belgeseli gösterildi.

‘SAVAŞI DAHA İLERLETTİLER’

Etkinlikte konuşan Emek Gençlik üyesi Nurgül Deniz, “Bugün Erdal’ı sadece anmak değil, anlamak da gerekiyor. Erdal Eren ile Sinan Suner ve Ercan Koca’nın mücadelelerini birbirinden ayırmamak gerekiyor. Onlar ileriye taşıdılar. birbirlerinden devraldıkları bayrağı hiç indirmeden mücadele ediyorlar.” .

“Bugün belki askeri cunta yok ama bugün tek adam yönetimi altında bir baskı, şiddet ve sindirme politikası devam ediyor” diyen Deniz, “Milletvekilleri cezaevinde, sabah saatlerinde gazeteciler evlerinden alınıyor. Silahlı baskınlar, kadınlar öldürülüyor, bir direniş var, çok uzakta değil, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, çocukluk hayali olan sağlık adası nedeniyle iradeleri dışında taşınan fakültelerine karşı eylemde bulundu. atanan kayyum rektör.”

‘ERDAL’I HATIRLAMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK’ ÇABA MODÜLÜ OLMAK DEMEKTİR’

“Erdallardan bugüne kadar devam eden bir mücadelenin” varlığını ifade eden Nurgül, “Bunlar mücadelenin günümüzde de devam ettiğinin göstergeleridir. O yüzden bugün geriye dönüp baktığımızda Erdal’ı anmak, anlamak ve yaşatmak bunun bir parçası olmaktır. Ücretsiz, bilimsel, demokratik, Anadilinde bir eğitim çabasının, kadınların yaşam ve özgürlük mücadelesinin modülü olmak, bu çabayı devrim ve devrim mücadelesi ile birleştirerek gençliğin emeğini yükseltmek demektir. sosyalizm.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu